HANÖNÜ'NÜ TANIYALIM

HANÖNÜ'NÜ TANIYALIM

Tarihçe ;
Son yillara kadar Tasköprü'ye bagli bir bucak (nahiye) olan ilçe tarihinde uzun yillar kavimler halinde yasayan uygarliklar sunlardir;
"Gasgarlar, Etiler, Dorlar, Paflagonyalilar, Kimerler, Lidyalilar, Iranlilar, Bizanslilar, Çobanogullari devri, Candarogullari egemenligi ve Osmanli dönemi"

Ilçe tarihin her döneminde önemli bir konaklama yeri olmus ve sosyal yasanti bakimindan hareketli dönemler geçirmistir. Ilçeden geçen karayolu uzun yillar boyunca insanlara hizmet vermistir. Karayolu; Tasköprü, Kastamonu, Boyabat, Duragan, Sinop, Samsun, Karabük, Ankara, Istanbul gibi birçok sehir ve ilçeyi birbirine baglar.

Ipek Yolu ve han
Eski Ipek yolunun Duragan ilçesinden geçmesi üzerine buradan geçen kervanlar ilçede bulunan handa konaklamistir. Han'in tarihide kisaca söyledir:

Tarihi han moloz tasindan horasandan yapilmis (3,5 x 1,5) olan giris yerini tamamen kaybetmistir. Yuvarlak kemerli kapisindan girince dört tane paye bulunmaktadir. Dört köse olan bu payelerin alt kisimlari kesme tastan üst taraflarida enli tuglalardan yapilmistir. Tavanlar bir nevi tekne tonozludur. Pencereleri harap olmustur. Hanin boyu 20.5, eni 11, yüksekligi 3.5 metredir. Duvar kalinliklari birer metredir.

1848'de burasini ziyaret eden Chankykoff, burasinin eski bir kervansaray oldugunu yazmistir. 1810'da Sinop'ta Fransiz konsolosu bulunan P.F. Fourcad binanin üç hücreli bir kilise oldugunu ve Jüstinien tarafindan yapildigini ve Türkler tarafindan kervansaray olarak kullanildigini yazar.

Bina bugün harabe halindedir. Fakat Hanönü ilçe olduktan sonra yapilan kurtarma girisimleri sonucunda Kültür Bakanligi tarafindan restore edilerek kütüphane ve müze olarak hizmete açilacaktir.

Cografya 
Hanönü ilçesi Kizilirmak'in bir kolu olan Gökirmak vadisinde yer almaktadir. Ilçe insanlik tarihi boyunca degisik uygarliklarin kurulup yok oldugu bir yöre olmustur. Ilçede uzun yillar kavimler halinde yasayan uygarliklar sunlardir. "Gasgarlar , Etiler , Dorlar , Paflagonyalilar , Kimerler , Lidyalilar , Iranlilar , Bizanslilar , Çobanlar devri ve Candarogullari egemenligi."

Ilçe, tarihin her döneminde önemli bir konaklama yeri olmus ve sosyal yasanti bakimindan hareketli dönemler geçirmistir. Ilçeden geçen karayolu uzun yillar boyunca insanlara hizmet vermistir. Karayolu Duragan, Sinop, Samsun, Karabük, Ankara, Istanbul gibi birçok ilçe ve sehirleri birbirine baglar. Eski Ipek Yolu'nun Duragan ilçesinden geçmesi üzerine buradan geçen kervanlar ilçede bulunan han'da konaklamistir. Han'in tarihide kisaca söyledir:

Tarihi han moloz tasindan horasandan yapilmis ( 3,5 x 1,5 ) olan giris yerini tamamen kaybetmistir. Yuvarlak kemerli kapisindan girince dört tane paye bulunmaktadir. Dört köse olan bu payelerin alt kisimlari kesme tastan üst taraflarida enli tuglalardan yapilmistir.Tavanlar bir nevi tekne tonozludur.Pencereleri harap olmustur. Han'in boyu 20.5, eni 11, yüksekligi 3.5 metredir.Duvar kalinliklari birer metredir.

1848'de burasini ziyaret eden Chankykoff burasinin eski bir kervansaray oldugunu yazmistir. 1810'da Sinop'ta Fransiz konsolosu bulunan P.F. Fourcad binanin üç hücreli bir kilise oldugunu ve Jüstinien tarafindan yapildigini ve Türkler tarafindan kervansaray olarak kullanildigini yazar.

Bina bugün harabe halindedir. Fakat Hanönü ilçe olduktan sonra yapilan kurtarma girisimleri sonucunda Kültür Bakanligi tarafindan restore edilerek kütüphane ve müze olarak hizmete açilacaktir.

  • Oluşturulma Tarihi : 19.1.2017 08:49:28